Szukaj
Close this search box.

Instrukcja montażu

Montaż naszej tapety to nic trudnego. Tapetę kleisz na styk, bryt obok brytu, na uprzednio pokrytą klejem ścianę. Bryty są odpowiednio opisane, aby uniknąć pomyłki przy tapetowaniu. Dokładną instrukcję montażu znajdziesz również w pudełku z Twoim zamówieniem.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi montażu tapet, aby uniknąć błędów i cieszyć się wymarzonym efektem wizualnym we wnętrzu swojego domu.

Tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym / tapeta flizelinowa

Przygotowanie ściany:

Ściana powinna być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Upewnij się by środek gruntujący wsiąkł w podłoże.

ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża), odtłuścić i zagruntować min. na 2 godziny przed aplikacją.

ściana pokryta tapetą – należy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety zauważalne są uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Dla zapewnienia maksymalnej przyczepności, powierzchnia ściany powinna zostać oczyszczona z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.

Ściany, na których były prowadzone roboty budowlane powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (tzw. sezonowanie ściany na skutek gazowania materiałów budowlanych).

nakladanie-kleju-do-tapet

Rys. 1. Dla zapewnienia maksymalnej przyczepności oczyść ścianę z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń. Przecierając ścianę ręką znajdź wszystkie grudki, a następnie delikatnie zeszlifuj je papierem ściernym. Zagruntuj ścianę gruntem głęboko penetrującym lub rozwodnionym klejem do tapet. Czas schnięcia gruntu sprawdź na jego opakowaniu.

Nie stosuj farb gruntujących!

przygotowanie-tapety

Rys. 2. Przed przystąpieniem do klejenia sprawdź stan tapety. Wszystkie pasy tapety rozłóż zadrukiem do góry na suchej i czystej powierzchni. Ułóż we właściwej kolejności poszczególne pasy tapety. Sprawdź zgodność wzoru, kolorystyki oraz materiału z zamówieniem.

Tapetowanie:

Przed przystąpieniem do klejenia sprawdź stan fototapety.

Wszystkie pasy tapety rozłóż zadrukiem do góry na suchej i czystej powierzchni.

Sprawdź zgodność wzoru, kolorystyki oraz gramatury z zamówieniem.

Do klejenia tapet winylowych na flizelinie oraz flizelinowych zastosuj klej do tapet ciężkich.

  1. Tapetowanie zacznij od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
  2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia zaznacz na ścianie pion w miejscu krawędzi pierwszego brytu.
  3. Przygotuj poszczególne bryty tapety odpowiadające wysokości klejenia pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Pozostaw niewielki zapas (ok. 4 cm) na długości brytu tapety.
  4. Nałóż równomiernie cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Nakładaj klej systematycznie by uniknąć wyschnięcia przed położeniem tapety (najlepiej na powierzchnie nieco większe niż nakładany bryt tapety). Nie nakładaj kleju na tapetę !
  5. Przycięte i suche pasy tapety nakładaj na pokrytą klejem ścianę.
  6. Brzegi tapety kleimy na styk.
  7. Pasy tapety nakładaj od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasuj wzór do naklejonego poprzednio brytu.
  8. Brzegi łączonych brytów dociskaj za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet z fakturą.
  9. Pęcherzyki powietrza usuwaj za pomocą specjalnej rakli lub miękkiej szczotki.
  10. Po przyklejeniu tapety odetnij jej nadmiar na krawędziach ściany używając ostrego nożyka.
  11. Lekko wilgotną i czystą gąbką usuń nadmiar kleju. Powtarzaj tę czynność po nałożeniu każdego pasa tapety, aby klej nie wysechł. Nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używaj chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

…i gotowe!

wyznaczanie-pionu

Rys. 3. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia odmierz od narożnika ściany szerokość pierwszego brytu pomniejszoną o około 4 cm (margines bezpieczeństwa). Nadmiar tapety w narożniku pozwoli Ci przyciąć ją równo wzdłuż krawędzi ściany, nawet w przypadku lekkiego odchylenia ściany od pionu. W wyznaczonym miejscu delikatnie odrysuj ołówkiem pion używając poziomicy. 

przygotowanie-sciany-do-tapetowania

Rys. 4. Za pomocą wałka nałóż na ścianę równomiernie warstwę kleju przeznaczonego do ciężkich tapet flizelinowych wychodząc lekko poza wyznaczoną krawędź. Unikaj niedomalowanych miejsc, a także tworzenia zacieków z kleju. Klej nakładaj systematycznie, aby uniknąć jego wysychanie przed położeniem tapety.

Nie nakładaj kleju na tapetę!

klejenie-tapety

Rys. 5. Suche pasy tapety nakładaj na pokrytą klejem ścianę dopasowując krawędź do wyznaczonego wcześniej pionu. Bryty tapety nakładaj od góry ściany w ten sposób, aby opadały one swobodnie lub zwinięte w rulon rozwijaj je stopniowo w dół. Przy tapetowaniu od dołu zwiniętą w rulon tapetę rozwijaj stopniowo w górę. Pamiętaj aby wcześniej dokładnie dopasować bryt do wysokości ściany. Góra i dół tapety powinna wychodzić ok. 4 cm poza krawędź ściany.

wygladzanie-tapety

Rys. 6. Używając rakli (szpachla to tapetowania) lub miękkiej szczotki wygładź naklejoną tapetę, jednocześnie wypychając pęcherze powietrza. Powierzchnie wygładzaj kolistymi ruchami od środka pasa na jego boki. Uważaj by rakla nie została zabrudzona klejem. Nadmiar kleju wydostający się spod tapety zbieraj na bieżąco lekko wilgotną, miękką i czystą ściereczką uważając, by nie przetrzeć wzoru tapety na krawędzi.

klejenie-brytow-tapety

Rys. 7. Po przyklejeniu i wygładzeniu pierwszego brytu możesz przystąpić do pokrycia klejem ściany pod kolejny pas tapety. Powtórz kroki z rys. 4, 5 i 6 mając na uwadze, by nie zabrudzić klejem przyklejonej już tapety. Przed Tobą najważniejsza część – dopasowanie wzoru opisane na rys. 8.

Laczenie-pasow-tapety

Rys. 8. W trakcie przyklejania kolejnego brytu, bardzo dokładnie dopasuj wzór do przyklejonej już tapety. Brzegi tapety połącz na styk – bryty powinny przylegać do siebie krawędziami. Łączenie brytów dociskaj za pomocą rakli lub wałka. Wydostający się klej zmywaj na bieżąco, starając się nie dopuścić do wyschnięcia kleju na powierzchni tapety oraz do przetarcia nadruku. Szczególnie delikatnie postępuj w przypadku tapet z fakturą i ciemnymi kolorami.

dociecie-tapety

Rys. 9. Po przyklejeniu tapety odetnij jej nadmiar na krawędziach ściany za pomocą ostrego nożyka, pomagając sobie metalową listwą w postaci linijki lub zwykłej szpachelki. Przy nierównych krawędziach ściany użyj krótszej listwy. Staraj się nie odrywać nożyka w trakcie cięcia i wymieniaj ostrze po każdym użyciu. Użycie tępego ostrza może spowodować naderwanie tapety.