Dudek Manufaktura
Instrukcja montażu

Instrukcja montażu

Montaż naszej tapety to nic trudnego. Tapetę kleisz na styk, bryt obok brytu, na uprzednio pokrytą klejem ścianę. Bryty są odpowiednio opisane, aby uniknąć pomyłki przy tapetowaniu. Dokładną instrukcję montażu znajdziesz również w pudełku z Twoim zamówieniem.

Zapoznaj się z naszymi wskazówkami dotyczącymi montażu tapet, aby uniknąć błędów i cieszyć się wymarzonym efektem wizualnym we wnętrzu swojego domu.


Tapeta winylowa na podkładzie flizelinowym / tapeta flizelinowa

 

Przygotowanie ściany:

Ściana powinna być czysta, sucha, lekko chłonna oraz odpowiednio przygotowana:

ściana świeża – pokryta gładzią gipsową, płytą kartonowo-gipsową lub innymi chłonnymi materiałami budowlanymi musi być zagruntowana specjalnym środkiem gruntującym (lub rozwodnionym klejem do tapet) min. na 2 godziny przed aplikacją. Upewnij się by środek gruntujący wsiąkł w podłoże.

ściana pokryta farbą – należy ją umyć mydłem malarskim, a w przypadku grubej warstwy farby (np. silikonowej, zmywalnej) przetrzeć papierem ściernym (aby zwiększyć przyczepność kleju do podłoża), odtłuścić i zagruntować min. na 2 godziny przed aplikacją.

ściana pokryta tapetą – należy usunąć wszystkie warstwy starej tapety. Jeżeli po zdjęciu tapety zauważalne są uszkodzenia ściany należy je naprawić, a następnie całą ścianę zagruntować.

Dla zapewnienia maksymalnej przyczepności, powierzchnia ściany powinna zostać oczyszczona z kurzu, tłuszczu oraz innych zanieczyszczeń.

Ściany, na których były prowadzone roboty budowlane powinny być pozostawione do wyschnięcia przez minimum 4 tygodnie (tzw. sezonowanie ściany na skutek gazowania materiałów budowlanych).

Tapetowanie:

Przed przystąpieniem do klejenia sprawdź stan fototapety.

Wszystkie pasy tapety rozłóż zadrukiem do góry na suchej i czystej powierzchni.

Sprawdź zgodność wzoru, kolorystyki oraz gramatury z zamówieniem.

Do klejenia tapet winylowych na flizelinie oraz flizelinowych zastosuj klej do tapet ciężkich.

 1. Tapetowanie zacznij od rozplanowania ułożenia brytów tapety na ścianie (zaleca się tapetowanie w kierunku od okna do drzwi).
 2. Przed rozpoczęciem właściwego klejenia zaznacz na ścianie pion w miejscu krawędzi pierwszego brytu.
 3. Przygotuj poszczególne bryty tapety odpowiadające wysokości klejenia pamiętając o odpowiednim dopasowaniu wzoru. Pozostaw niewielki zapas (ok. 4 cm) na długości brytu tapety.
 4. Nałóż równomiernie cienką warstwę kleju na ścianę za pomocą wałka lub pędzla. Nakładaj klej systematycznie by uniknąć wyschnięcia przed położeniem tapety (najlepiej na powierzchnie nieco większe niż nakładany bryt tapety). Nie nakładaj kleju na tapetę !
 5. Przycięte i suche pasy tapety nakładaj na pokrytą klejem ścianę.
 6. Brzegi tapety kleimy na styk.
 7. Pasy tapety nakładaj od góry ściany, w ten sposób, aby jedna ze złożonych jeszcze części swobodnie opadała w dół. Następnie bardzo dokładnie dopasuj wzór do naklejonego poprzednio brytu.
 8. Brzegi łączonych brytów dociskaj za pomocą wałka lub miękkiej szczotki. Szczególnie delikatnie należy postępować w przypadku tapet z fakturą.
 9. Pęcherzyki powietrza usuwaj za pomocą specjalnej rakli lub miękkiej szczotki.
 10. Po przyklejeniu tapety odetnij jej nadmiar na krawędziach ściany używając ostrego nożyka.
 11. Lekko wilgotną i czystą gąbką usuń nadmiar kleju. Powtarzaj tę czynność po nałożeniu każdego pasa tapety, aby klej nie wysechł. Nie trzyj wielokrotnie w tym samym miejscu i nie używaj chemicznych środków czystości. Wysychający klej może zniszczyć powierzchnię tapety.

…i gotowe!

 

montaz tapet instrukcja

 

Dofinansowanie
X
 • Szukaj
 • Moje konto
Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję