Wybór tapet dla dzieci jest ogromny, ale w przeciwieństwie do zabawek, nie ma zaleceń dotyczących wieku, które pomogłyby rodzicom zdecydować, jaki rodzaj wybrać. Warto jednak przy wyborze tapety do pokoju dziecięcego kierować się wzorami, kolorami, strukturami, łatwością czyszczenia i poziomem rozwoju dziecka.

Ponadto tapety w pokojach dziecięcych są zwykle zmieniane dość często, ponieważ maluchy przechodzą przez różne etapy i zainteresowania w swoim rozwoju. Oczywiście nie jest konieczne tapetowanie co roku. Z reguły od urodzenia do okresu dojrzewania tapety zmienia się około 4 razy. Ale nie zawsze konieczne jest ponowne tapetowanie wszystkich czterech ścian. Można położyć tapetę tylko na jednej ścianie, lub użyć tapety do rozdzielenia różnych obszarów pokoju (spanie, nauka, zabawa itp.). W poniższym poradniku znajdziesz więcej informacji na temat tego, czym się kierować przy wyborze tapety do pokoju dziecięcego.

Najważniejsze czynniki podczas wyboru tapety dziecięcej

Charakterystyka materiału

Pierwszą podstawową radą, której należy przestrzegać przed przystąpieniem do zakupu jakiegokolwiek modelu tapety, jest dokładne zapoznanie się z charakterystyką materiału. Należy sprawdzić następujące kwestie:

  • Rodzaj materiału – idealnie byłoby, gdyby tapeta była odporna na wilgoć, a także na światło, ponieważ w ten sposób tapeta zachowa swój wygląd przez bardzo długi czas. Często najtańsze tapety na podłożu papierowym dostępne na półkach marketów nie spełniają żadnego z tych warunków. Dlatego jeśli potrzebujesz tapety do “zadań specjalnych” skonsultuj z nami swój wybór, doradzimy jaki materiał będzie dla Ciebie najbardziej właściwy. W naszym sklepie znajdzie odporne i trwałe tapety na podłożu winylowym i flizelinowym.
  • Odporność na czyszczenie – pokoje dziecięce w naturalny sposób ulegają pewnemu “zużyciu” i są bardziej podatne na uszkodzenia i drobne wypadki niż jakiekolwiek inne pomieszczenie w domu. Ale to niekoniecznie oznacza, że powinieneś wybrać zmywalną tapetę, zależy to w dużej mierze od wieku dziecka. Odporne na zmywanie i szorowanie tapety do pokoju dziecięcego można przecierać wilgotną szmatką i dlatego są dobrym wyborem do pokojów maluchów i dzieci w wieku przedszkolnym, ponieważ może się zdarzyć, że zawartość butelki z jedzeniem trafi na ścianę zamiast do ust, lub dziecko zdecyduje się na pomalowanie tapety kredkami.

Pomieszczenie

Aby wybrać odpowiednią tapetę, należy wcześniej pomyśleć o charakterystyce pomieszczenia. Na przykład, jeśli jest to mały pokój, dziecięcy wskazane jest, aby zdecydować się na model tapety, który jest w odcieniach bieli, ponieważ ten kolor pomaga w wizualnym powiększeniu pomieszczenia.  Podobnie, jeśli jest to ciemne pomieszczenie, lepiej zainwestować w tapetę w jaśniejszym kolorze, aby nadać przestrzeni “jasności”.

Czym kierować się podczas wyboru tapety do pokoju dziecięcego, biorąc pod uwagę różne etapy rozwoju dziecka?

Różne etapy rozwoju dziecka, które są związane z jego wiekiem, określają percepcję i zainteresowania. Może to być bardzo przydatny wskaźnik, jeśli chodzi o wybór tapety do pokoju dziecięcego.

Noworodki lub niemowlęta – jaką tapetę wybrać?

Przytulne, wesołe i jasne kolory tworzą ciepłą, przyjemną atmosferę w pokoju dziecięcym, ale nie zawsze musi to oznaczać zwykły róż i błękit! Nie ograniczaj swoich wyborów do pastelowych odcieni, ponieważ dzieci do pierwszego roku życia widzą głównie kolory podstawowe.

Ściana zaakcentowana na przykład wzorzystą tapetą lub motywami przedstawiającymi urocze zwierzęce twarze może być idealna do pokoju dziecka w tym wieku. Tapeta z mieszanką kwiatów i drzew w podstawowych kolorach również przyciągnie wzrok dziecka, które stopniowo będzie odkrywać więcej szczegółów. Ciekawą alternatywą są także tapety w z motywami gwiazd, lub chmur, które mają bardzo uspokajający efekt.

Wybór tapety dla dzieci w wieku od 1 do 3 lat

Maluchy dopiero uczą się chodzić i mówić i szybko stają się mistrzami naśladownictwa i badają otaczający je świat za pomocą rąk, stóp, ust i głosu. W tych niezwykle aktywnych latach ważne jest, aby upewnić się, że dziecko ma zapewnioną wystarczającą ilością przerw i drzemek, w przytulnej sypialni. Wzorzyste tapety mogą być idealnym tłem do zabawy i relaksu. Dzieci polubią także swoje ulubione postacie z bajek na tapecie, czyniąc ich swoimi “towarzyszami zabawy”. W naszym sklepie dudekmanufaktura.pl istnieje możliwość zamówienia fototapety z dowolnym wzorem, tak więc możesz wybrać dowolną postać z bajki dla swojego malucha.

Wybór tapety dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat

W tym wieku własny pokój jest dla dziecka o wiele ważniejszy. W tym wieku dzieci spędzają więcej czasu w swoich sypialniach, bawiąc się i zastanawiając nad wydarzeniami dnia. Bardziej interesują się swoim najbliższym otoczeniem i mają własne pomysły dotyczące kolorów i motywów dekoracji ściennych w swoich sypialniach. Jest to również wiek, w którym chłopcy i dziewczęta zaczynają mieć różne preferencje dotyczące wystroju. Wiele dziewczynek w wieku przedszkolnym uwielbia księżniczki, zwierzęta, takie jak koty, psy, konie, ale także fantastyczne stworzenia, takie jak jednorożce lub bajkowe krajobrazy z zamkami. Chłopcy często skłaniają się ku sportowcom i samochodom. Popularne są również dzikie zwierzęta.

Jeśli chodzi o kolory, obie płcie mają oczywiście swobodę wyboru. Mimo to, dziewczynki w wieku przedszkolnym mają tendencję do wybierania odcieni różu lub bzu. Chłopcy często preferują mocniejsze kolory, takie jak czerwony i pomarańczowy, lub chłodniejsze odcienie niebieskiego i szarego.

Wiek szkolny

W wieku od pięciu lub sześciu lat dla dzieci rozpoczyna się nowy, ekscytujący rozdział – szkoła! A wraz z nią znacznie surowsze zasady i nowe doświadczenia w zakresie interakcji społecznych.  Pokój dziecka ma w tym wieku wiele funkcji. Staje się przestrzenią, w której dziecko śpi, uczy się, skrywa, a także staje się miejscem odwiedzin przyjaciół. Wymagania stawiane pokojom dziecięcym zmieniają się, gdyż nabierają one bardziej reprezentacyjnego charakteru. Musi być po prostu największy i najfajniejszy, bo dziecko chce się nim “pochwalić”.

Jeśli chodzi o dekorowanie tapetą, w wieku szkolnym często zawierają one idolów, ulubione hobby i zwierzęta, ale ich przedstawienie jest teraz mniej dziecinne i bardziej realistyczne lub mniej konwencjonalne. Popularne są również geometryczne kształty i mocne kombinacje kolorów lub abstrakcyjne wzory. Ponadto wiele dzieci lubi tapety typograficzne z literami lub cyframi w nowoczesnym designie. Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, nasz sklep oferuje realizację dowolnych fototapet na zamówienie, z tego względu jedynym limitem w wyborze wzoru dla dzieci w wieku szkolnym jest wyobraźnia.