Przed postawieniem pytania, jaka jest idealna tapeta ścienna i jaki materiał na nią wybrać, musisz się zastanowić czego od niej oczekujesz. Tapeta ścienna to najprostszy i najszybszy sposób na spektakularną przemianę wnętrza, jego odświeżenie i nadanie mu nowego charakteru. Przede wszystkim tapeta jest dekoracyjnym wykończeniem ściany. Za sprawą tapety, położonej na pustej ścianie w salonie czy w sypialni, tworzymy wieloplanowość pomieszczenia. Może ona stanowić jedyny akcent w minimalistycznym wnętrzu lub dopełniać swobodną aranżację, stanowiąc efektowne tło dla eksponowanych mebli i przedmiotów. Zawsze jednak musi być wykonana z odpowiedniego materiału, aby można było mówić o jej estetycznych walorach. Dlatego przed wyborem tapety musisz uwzględnić wiele zmiennych, jak podłoże na którym będzie położona, w jakim pomieszczeniu ma się ona znajdować, jakie cechy powinna mieć oprócz jej dekoracyjnego charakteru oraz czy podejmujesz się samodzielnego jej przyklejenia.

Idealna tapeta ścienna. Jaki materiał wybrać? Montaż fototapety Belle Epoque z naszej oferty – Zobacz fototapetę

Poszukując ideału, czyli o materiałach z naszej oferty

Dostępne obecnie na rynku są tapety papierowe, lateksowe, winylowe, papierowe na flizelinie, winylowe na flizelinie, laminowane, samoprzylepne itd. Mimo tak dużego wyboru zdecydowaliśmy się na umieszczenie w głównej ofercie naszego sklepu jednego rodzaju tapet, a mianowicie tapety winylowej na podkładzie flizelinowym. Już tłumaczymy nasz wybór. Chcieliśmy zaoferować produkt o najlepszych cechach które mają wszystkie rodzaje tapet – jednocześnie nie posiadający ich wad. Przede wszystkim zaś stawiając jakość na pierwszym miejscu. Oto kilka z ich cech, które zdecydowanie są jej zaletami:

Łatwość montażu

Jeżeli dla Ciebie montaż tapety to prawie jak lot w kosmos, z naszymi tapetami powinno pójść Ci zdecydowanie najłatwiej, nawet bez przejścia szkolenia w NASA. Wybierając grube tapety winylowe na flizelinie postawiliśmy się na Twoim miejscu. Chcąc kupić tapetę do domu i położyć ją samemu bez najmowania fachowca, nie zdecydowalibyśmy się na tapety papierowe, samoprzylepne, czy cienkie tapety winylowe. Pomimo ich konkurencyjnej ceny, bez doświadczenia w klejeniu tapet, efekt po montażu może zakończyć się katastrofą. Niedopasowanie wzoru, marszczenie materiału, uszkodzenie powierzchni to tylko niektóre wersje czarnego scenariusza. Nie znaczy to, że nasza tapeta położy się sama. Jednak gruby materiał świetnie się układa na ścianie, a dopasowywanie wzoru jest bardzo proste, gdyż materiał jest dość elastyczny. Nie smarujesz klejem tapety, dlatego nie zmienia ona swoich właściwości podczas montażu, na co trzeba uważać na przykład przy tapetach papierowych.

Gramatura tapety

Niewiele osób zwraca na nią uwagę, ale co gorsze, niewiele sklepów internetowych ją podaje. A jest to jeden z głównych parametrów wpływających na jakość tapety i… na jej cenę. Dlatego warto pytać o gramaturę, gdy producent oferuje produkt atrakcyjny cenowo. Gramatura tapety jest to ciężar materiału o powierzchni jednego metra kwadratowego. Przyjmuje się jednak, że im większa gramatura, tym tapeta grubsza, gdyż zawiera więcej materiału na tej samej powierzchni. Co za tym idzie, im większa grubość materiału tym tapeta jest trwalsza, jest mniej podatna na rozerwanie w trakcie montażu, jest mniej prześwitująca dzięki czemu oryginalny kolor ścian nie przebija przez nią, oraz możesz dzięki niej ukryć drobne nierówności ściany. Dlatego w naszym sklepie czekają na Ciebie tapety o gramaturze aż 350g/m². Według nas jest to wartość wręcz idealna. Dlatego na pytanie “idealna tapeta. jaki materiał wybrać?” odpowiadamy: ten grubszy.

Montaż tapety winylowej na flizelinie o wysokiej gramaturze na zastanej pomarańczowej ścianie. Przeczytaj więcej o tej realizacji z tapetą na zamówienie w poście na Instagramie.

Bezpieczeństwo użytkowania

Materiały z których tworzymy nasze tapety są przyjazne dla otoczenia i w pełni bezpieczne dla Ciebie i Twoich najbliższych. Nadają się zatem do całej gamy zastosowań, od ozdobnych tapet do domu, hoteli, biur i innych instytucji, w tym opieki zdrowotnej, szkół i przedszkoli, po wytrzymałe wykończenia wnętrz sklepów czy twórcze scenografie. Do druku wykorzystujemy oryginalne tusze lateksowe oparte w 100% na ekologicznych składnikach. Z uwagi na fakt, że tusze produkowane są na bazie wody nie istnieje niebezpieczeństwo pojawiania się nieprzyjemnych zapachów, szkodliwych oparów. Wydruk dodatkowo odznacza się wysoką jakością i trwałością, oraz nie blaknie na słońcu. Jeśli zaś postanowisz za parę lat zmienić aranżację wnętrza, tapetę bez problemu możesz oddać do recyklingu.

Powierzchnia odporna na wilgoć – tapeta zmywalna

Nasze tapety w swej specyfikacji posiadają cechę zmywalności. Oznacza to, że możesz umyć ewentualne zabrudzenia. Tapeta jest całkowicie odporna na wilgoć. Tusze zaś, którymi drukujemy wzory, są dodatkowo odporne na zarysowania. Warto jednak pamiętać, że nadruk na tapecie jest powierzchniowy, dlatego należy robić to delikatnie wilgotną miękką gąbką lub szmatką bez użycia detergentów. Można ewentualnie użyć delikatnego roztworu wody i szarego mydła. Zatem obchodzimy się z tapetą tak jak ze zwykłą ścianą pomalowaną zmywalną farbą. Czy zatem nasze tapety nadają się do łazienki? I tak, i nie. Oczywiście można położyć tapetę w łazience w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie wody, a więc możesz ją przykleić na wolnej ścianie bez armatury, nad płytkami ułożonymi w rodzaj boazerii, a nawet na suficie. Tapeta dodatkowo jest odporna na pleśń i gnicie. Jednak w miejscach takich jak strefa przy umywalce należy tapetę dodatkowo zabezpieczyć warstwą impregnatu. Dzięki temu tapeta staje się odporna na szorowanie i działanie detergentów. Należy również pamiętać o użycie odpowiedniego kleju oraz gruntu przeznaczonych do pomieszczeń mokrych.

Struktura, czyli dekoracyjność tapety nie tylko we wzorze

Idealna tapeta to przede wszystkim element dekoracyjny. Dlatego też powierzchnie naszych tapet są niezwykle przyjemne dla oka. Tapeta winylowa na flizelinie o struktura płótna to nasz najbardziej ozdobny materiał. Widoczna z bliska faktura imitująca sploty tkaniny z daleka sprawia wrażenie miękkości i daje poczucie przytulności. Piasek z kolei to drobna struktura mocno rozpraszająca światło i dzięki temu głęboko matowa i lekko tonująca kolory. Sprawia wręcz wrażenie miękkiego, welurowego wykończenia ściany. Struktura gładka natomiast, mimo braku wyraźnego tłoczenia, wygląda świetnie. Czuć jej grubość na ścianie. Jej powierzchnia natomiast nie jest tak naprawdę idealnie gładka. Ledwo zauważalne mikro tłoczenie nadaje eleganckiego, lekko satynowego wykończenia. Każda z wymienionych tapet zmienia delikatnie odbiór samego wzoru dlatego warto zamówić próbki, aby mieć pewność, że wybrany wzór będzie wyglądał na ścianie tak, jak tego pragniesz.

Zestawienie struktur tapety “tropikalne liście” w kolorze butelkowej zieleni – Zobacz tapetę

Twoja idealna tapeta.

Szukając odpowiedzi na pytanie jaka jest idealna tapeta i jaki materiał wybrać chcieliśmy, aby tapeta była przede wszystkim piękna, trwała i praktyczna. Czy idealna tapeta ścienna to ta oferowana w naszym sklepie Dudek Manufaktura? My jesteśmy przekonani, że tak. Mamy nadzieję, że przekonaliśmy również Ciebie do naszych tapet winylowych na flizelinie. Na pewno teraz wiesz więcej i wiesz na co zwrócić uwagę przy wyborze tapety. Teraz wystarczy, że zobaczysz ją na żywo, czy to w formie próbki, czy zamówionej, gotowej tapety. Z pewnością będzie to miłość od pierwszego spojrzenia.