Klatki schodowe aż proszą się o wzbogacenie ich wyglądu o wzorzyste i wyjątkowe w swoim wyglądzie fototapety. W końcu te przestrzenie tworzą strefę wejściową w wielu domach. Są one często tym, co goście i odwiedzający zauważają jako pierwsze.

Jednak klatki schodowe są często traktowane z niewystarczającą uwagą, zdobione są na przykład jedynie farbą, lub tynkiem strukturalnym. A przecież można zrobić o wiele więcej z tym obszarem i harmonijnie zintegrować go z resztą koncepcji wystroju wnętrza Oto, w jaki sposób fototapety mogą zmienić wygląd Twojej klatki schodowej.

Fototapety mają ogromny potencjał, aby odmienić wygląd Twojej klatki schodowej

Klatki schodowe to doskonałe miejsce, aby zaprezentować fototapety z dużymi, przyciągającymi uwagę wzorami. Na klatkach z powodzeniem można stosować bardziej odważne motywy fototapet, które mogłyby być przytłaczające w innych częściach domu. Fototapety “ożywiają” klatki schodowe, nadając jej charakteru i stylu.

Dodatkowo, jako że klatki schodowe łączą dwa piętra, pozostawiają one wiele miejsca do zagospodarowania, które może idealnie służyć jako miejsce dla dużych fototapet. Dzięki fototapetom można stworzyć spójną aranżację, która harmonijnie połączy oba poziomy domu.

Co więcej, fototapety są o tyle, specyficzne, że zwykle nie są one tworzone w jednym kolorze, czy monotonnym wzorze. Są one wielkoformatowym drukiem, który może przedstawiać np. las, zwierzęta, kwiaty, obiekty historyczne i tak dalej. Tak więc fototapety świetny sposób na dodanie unikalnego akcentu do wyglądu klatki schodowej, z którego będziesz dumny/ dumna – tak więc fototapeta jest również narzędziem do pokazania swojej osobowości.

Jakie wzory fototapet w harmonijny sposób pasują do klatek schodowych?

  • Motywy leśne, roślinne, czy zwierzęta – czy istnieje osoba, u której widok natury nie wywołuje uczucia spokoju o harmonii? Takie fototapety tworzą atmosferę, która jest bardzo przyjemna i relaksująca. Dodatkowo tego typu tematyka pasuje zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznych klatek schodowych, więc kolejnym plusem jest uniwersalność. Wybór jest naprawdę szeroki, możesz zdecydować się między innymi na fototapetę przedstawiająca przebiśniegiwłoski krajobraz, czy tropikalny japoński las.
  • Motywy historyczne lub artystyczne – tego typu fototapety wprowadzają do wyglądu klatek schodowych sporo stylu i wyrafinowania. Można powiedzieć, że fototapety mogą stać się współczesną odsłoną fresków, czy tradycyjnych obrazów. Mogą one na przykład prezentować włoską sztukę doby renesansu, jak w przypadku fototapety Primavera, czy mogą się na nich znajdować postacie z mitologii, czego przykładem jest fototapeta Apollo w błękicie. Opcje są oczywiście nieograniczone.
  • Fototapety z abstrakcyjnymi wzorami – wzory abstrakcyjne o subtelnym kolorze nadają klatce schodowej nowoczesny i elegancki wygląd. Unikaj jednak zbyt  złożonych wzorów, aby nie stworzyć w przestrzeni uczucia przytłoczenia.
  • Fototapety przedstawiające efekty wizualne – wzory z efektami optycznymi, takimi jak gradienty kolorów lub złudzenia optyczne, są również ciekawym dodatkiem do klatki schodowej. Dodają one dynamiki do przestrzeni.
  • Motywy przedstawiające planety – nierzadko na klatki schodowe wybierane są motywy przedstawiające np. księżyc – sprawdź fototapetę srebrny księżyc. Motywy kosmiczne dodają futurystycznego charakteru wnętrzu, dlatego pasują szczególnie do nowoczesnych aranżacji wnętrz.

Garść informacji o czyszczeniu, konserwacji i materiałach fototapet przeznaczonych na klatki schodowe

Schody to zawsze ruchliwe miejsce, uczęszczane przez wiele osób. Nie da się uniknąć śladów użytkowania – np. z powodu podpierania się rękoma, czy wnoszenia po schodach przedmiotów, takich jak meble. Uszkodzeń spowodowanych nieostrożnością lub wypadkami w praktyce nie da się uniknąć, dlatego kwestia wyboru materiału na fototapetę ma ogromne znaczenie. Z tego względu zalecamy wytrzymałe fototapety winylowe na podkładzie flizelinowym. Można je regularnie czyścić na mokro i są generalnie dosyć odporne.

Jak wybrać motyw fototapety? Przykłady

Na przykład, jeśli korytarz i wyższe piętro są urządzone w pastelowym stylu wiejskim, nie zalecamy wybierać motywów wizualnych, lub abstrakcyjnych wzorów. Zamiast tego dobrze sprawdzą się wzory tapet związane z tematyką taką jak las i natura.

Wzór tapety na schody powinien być również iść w harmonii z materiałami schodów (drewno, metal lub szkło), kształtami schodów i projektami schodów. Na przykład tapeta z zakrzywionymi elementami geometrycznymi będzie optycznie odzwierciedlać spiralne schody wijące się w górę. Takie połączenie stworzy ciekawy efekt.

Podsumowanie

Fototapetowanie klatki schodowej to świetny sposób na metamorfozę klatki schodowej. Co więcej, położenie fototapety nie jest skomplikowane, więc każdy entuzjasta majsterkowania powinien dać sobie z tym radę.